Léto je v plném proudu. Důležité je dbát na správnou ochranu před sluníčkem a možným přehřátím a to nejen u lidí. Péči v tomto směru si zaslouží i psi! Přehřátí pejsků je nebezpečné a může způsobit ve vážných případech i smrt. Ale jak u psů předejít přehřátí a jak je správně ochladit? Většinou úplně stačí dostatek pozornosti a vlažná voda.
Jak poznat, že je pes přehřátý a potřebuje ochladit?
Příznaky přehřátí pejska mohou být nezájem o hru, žádná reakce na povely, enormní slintání, pěna okolo tlamy, nervozita, zrychlený dech, kašel, suchý a horký čumák, horká kůže… Přehřátí můžete poznat i dle toho, že při venčení si pes často sedá a zvedá tlapky. Ve vážném případě mohou být projevem i horečky, silné bušení srdce, zvracení, průjem, nebo se pes nebude mít chuť hýbat vůbec.
Jak ochladit psa a předejít přehřátí?
Důležitý je zdroj tekutin – pes musí mít vždy možnost se napít. Vodu mu během dne pravidelně vyměňujte. V případě projevů přehřátí se nesnažte psa zchladit ponořením ani sprchováním ledovou vodou! To by mohlo znamenat pro zvíře šok, v nejhorším případě i smrt. Průběžně mu vlažnou vodou chlaďte tlapky, čumák, bříško, třísla a hlavu. Postačí rovněž přikrýt pejska mokrým hadrem. Jestliže je pes dost otužený, můžete ho do vody pustit celého (například plavání v rybníce, osprchování zahradní hadicí aj.).
Pokud si nevíte se svým mazlíčkem rady, vyhledejte pomoc veterináře a to především při vážných projevech přehřátí, jako je zvracení, průjem, ztráta vědomí, malátnost či neschopnost pohybu. Přehřátí je závažná věc a může skončit i smrtí.
Nejrizikovější skupiny
Horka jsou nebezpečná pro všechny psy bez ohledu na plemeno, velikost, věk nebo zdravotní stav. Některé skupiny psů můžeme však označit za rizikové. Těm nebezpečí způsobené horkým ovzduším hrozí více. Mezi rizikové skupiny patří zejména štěňata, jejichž srst není dostatečně vzdušná, psi s nadváhou, kterým podkožní tuk brání odvodu tepla povrchem těla, staří psi, nemocní psi, březí fenky, psi sportující v horkém počasí a krátkolebá psí plemena „se zploštělým čumákem“, jako je například francouzský buldok, mops, boxer, shih-tzu a další. Rizikovou skupinou jsou i maličtí pejsci (např. jorkširský teriér, čivava, krysařík), kdy je potřeba si uvědomit, že při chůzi po rozpálené dlažbě, chodníku či horkém písku na pláži mají srdíčko příliš blízko tomuto povrchu. Bez výjimky můžeme za rizikové označit i psy, kteří mají zdravotní potíže se srdcem a plícemi. Na pejsky s tmavou srstí půjde sluníčko o něco víc, než na světlosrsté.
Venčení psa v horku
V létě a všeobecně ve všech horkých dnech je vhodné pejska venčit nejlépe za chládku. Tedy ráno nebo večer. Ať je váš pes jakkoli čiperný, zdravý a plný energie, neriskujte procházky v tom největším parnu kolem poledne. A když už v tom horku na procházku vyrazíte, snažte se jít stínem a vyhýbat se rozpáleným chodníkům a silnicím s tekutým asfaltem, aby neměl váš mazlíček bolavé a zanícené tlapky a po návratu domů ho smočte vlažnou vodou.
Pes v autě
Rozhodně psa nenechávejte nikdy v uzavřeném autě. Ani na minutu. Teplota v autě se pohybuje kolem 100 °Celsia a pro pejska to může mít doživotní nebo i smrtící následky! Potřebujete-li si z auta opravdu naléhavě odskočit, nechte vůz stát ve stínu, dostatečně větrejte, ideálně nechte puštěnou klimatizaci, pejskovi v autě vodu, aby měl možnost se napít a snažte se ho pravidelně kontrolovat. Stejná situace se může vyskytnout v případě stanování, kdy je stejně jako v případě s autem hloupost nechat pejska zavřeného ve vyhřátém stanu, ještě k tomu bez dozoru.
Pečujte o pejskovu srst
Srst u psa funguje jako ochrana před zimou i horkem, ale jen pokud je o ni dobře postaráno. Pravidelně psovi srst kartáčujte, čímž předejdete kožním problémům, které by mohly jinak díky plstnaté srsti nastat. Pro lepší srst svého pejska můžete použít nejen psí šampony, ale i různé doplňky stravy. Pokud naopak máte pejska „naháče“, který srst nemá, nebojte se ho namazat opalovacím krémem s vysokým faktorem, který mu ochranu před sluncem zajistí.
Důležitou roli hraje i prostředí, kde se pes během horkých dnů pohybuje a polehává. Dopřejte mu možnost valit se do stínu, mimo přímé slunce.