S jarem se přirozeně pojí stoupající teploty a tím pádem také větší chuť trávit čas venku, ideálně v přírodě. Nejsme však jediní, kdo se v tomto období probouzí ze zimního spánku. Bohužel nastupují do akce také klíšťata.
Jestliže jste se někdy dostali do situace, kdy jste sobě nebo někomu jinému vytahovali přisáté klíště, jistě víte, že nejde o žádnou příjemnou záležitost. Nejde však jen o to, klíšťata jsou známými přenašeči mnoha nemocí, z nichž nejznámější je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza.
Proti encefalitidě se sice můžete nechat očkovat, pokud však chcete být opravdu v bezpečí, uděláte nejlépe, když útoku klíšťat budete předcházet.
Jak na to? To vám v následujících řádcích prozradíme!
Vyhýbejte se rizikovým místům
Tak jako v případě každého zvířete či rostliny, i u klíšťat existují místa, která mají ve velké oblibě.
Pro největší výskyt těchto parazitů jsou známé především listnaté a smíšené porosty, zejména pak jejich okraje, které jsou typické pro objemné křoviny a hustou vysokou trávu – právě v těchto místech se to klíšťaty jen hemží.
Pokud chcete být v naprostém bezpečí, procházkám ve vysoké trávě se úplně vyhněte a zůstaňte raději na vyšlapané cestičce.
Velký pozor dávejte také na okraje cest a břehy vodních toků a ploch. A nemyslete si, klíšťata nejsou pouze v lesech, ale i ve veřejných parcích a zahradách uprostřed měst.
Používejte kvalitní repelent
Jestliže víte, že vás čeká pobyt v rizikových oblastech, určitě nezapomeňte do batůžku přibalit kvalitní repelent a průběžně ho na sebe aplikujte – přes oblečení, zejména pak na spodní část nohou.
Hlavní klíšťová sezóna trvá od května do července, což prodejci dobře vědí, a proto tyto produkty velmi často nabízejí za dobrou cenu.
Až si tedy budete prohlížet nejnovější Teta leták, nezapomeňte sledovat akce na repelenty. Mají dlouhou trvanlivost, takže si můžete udělat zásoby a mít vystaráno i na další sezónu.
Zásobujte se vitaminem B
Klíšťata můžete úspěšně odpudit také tím, že budete pravidelně užívat doplňky stravy obsahující kompletní spektrum vitaminů skupiny B.
V první řadě pomáhají tím, že přispívají k normální funkci hormonálního systému organismu, čímž napomáhají v udržování zdravé pokožky. Klíšťata přirozeně přitahuje spíše oslabené tělo než zdravé, a tak si místo vás raději vyhlédnou jinou oběť.
Pokud B-komplex pravidelně užíváte, jistě dobře znáte jeho specifický pach. Ten posléze získává i naše pokožka, a i když ho sami necítíme, pro klíšťata a další hmyz je velmi nepříjemný, a tak je odpuzuje.
Volte vhodné oblečení
Velký vliv na to, zda si s sebou z procházky přinesete klíště, může mít i oblečení, které si na sebe do přírody oblečete.
Obecně se doporučuje spoléhat na dlouhé rukávy a nohavice, a to ideálně ve světlých barvách.
Klíšťata mají hnědou nebo černou barvu, takže na světlém podkladu vyniknou. Díky tomu budete mít příležitost si jich všimnout včas a smést je ze sebe, než se stihnou přisát.
Po příchodu domů se důkladně prohlédněte
Pokud nechcete riskovat přisátí klíštěte, po příchodu domů se co nejdříve prohlédněte, abyste zjistili, zda si na vás už nezačalo pochutnávat.
Začnete od chodidel a postupně se posouvejte směrem vzhůru. Obzvlášť velkou pozornost věnujte těžko dostupným místům, jako je prostor mezi prsty na nohou, pod koleny, v tříslech a podpaží.
Ideální je, pokud máte po ruce někoho, kdo se podívá i tam, kam si sami nevidíte – klíšťata ráda obývají i pokožku hlavy nebo oblast za ušima, a proto tato místa při prohlídce určitě nevynechávejte.
Prohlídku opakujte i následující den. Klíště se totiž po těle pohybuje, a když ho napoprvé neodhalíte, přichytí se a při druhé prohlídce už vám neunikne.
Přisáté klíště okamžitě odstraňte
Řekněme si to na rovinu – klíšťata jsou potvory. I když uděláte všechno správně, stejně se může stát, že se do vás jedno s chutí zakousne. Pro takové případy je třeba vědět, jak postupovat.
V první řadě si připravte měkkou pinzetu, chirurgické rukavice a dezinfekci.
Začněte nasazením rukavic a za pomocí kosmetického tamponu nebo kousku gázy místo, které si klíště vybralo, důkladně vydezinfikujte. Poté ho uchopte pinzetou a jemně s ním pohybujte ze strany na stranu, dokud svůj skus nepovolí. Po vytažení postižené místo opět vydezinfikujte.
V žádném případě se nesnažte s klíštětem točit. Tím byste odtrhli jeho tělo a kusadla by stále zůstala přichycená.
Vytažené klíště zabalte do kousku papíru – například kapesníku či toaletního papíru – a na nehořlavém povrchu ho zapalte.
Pokud se rána po klíštěti nehojí nebo je kolem ní kůže zarudlá i tři týdny po vytažení, neodkládejte návštěvu vašeho lékaře.
Já jsem si jako ochranu proti klíšťatům na ryby pořídil repelentní náramek z https://armik.cz/ nejenže na mě nejdou komáři, kteří jsou na rybách taky pěkný opruz, ale navíc mě chrání i před klíšťaty. Za mě naprostá spokojenost. Hlavně po tom pak člověk nesmrdí jak barová dívka, když přijde nastříkaný domů. To mi na repelentech klasických vadí asi nejvíc.