Zahlenění se může projevit spolu s infekčními nemocemi, tj. například s kašlem, rýmou, bolestí v krku, při zánětu plic nebo třeba při méně časté tuberkulóze. Nejčastěji postihuje lidi na podzim. Zahlenění je velmi nepříjemné a otravné. Při tvorbě hlenu organismus reaguje na infekci a snaží se z těla dostat toxické látky, které mu překáží ve správné činnosti. Jako pacient byste se měli snažit docílit rozpuštění hlenu a urychlení očistění organismu.
Zahlenění vzniká zpravidla při nachlazení nebo při infekci horních nebo dolních dýchacích cest. Jak už je zmíněno výše, tělo reaguje zahleněním na infekci, brání se virům a bakteriím a proto se na sliznici utvoří hlen, jež ucpe dýchací cesty. To je ten důvod, proč se vám při zahlenění špatně dýchá.
Zahlenění se projevuje mimo jiné také pocitem zalehlých uší, bolestí hlavy, ucpaným nosem, chrchláním, potaženým jazykem nebo tlakem v očích.
Léčba aneb jak se zbavit zahlenění
Jestliže pociťujete zahlenění, nebraňte se kašli. Naopak se snažte hlen vykašlávat a hodně smrkat, hlen musí totiž z těla ven.
- Pro rychlejší léčbu je dobré hled rozředit, aby šel z těla lépe ven a dal se snáze vykašlat. Na zahlenění se prodávají často volně dostupné léky. Mezi nejznámější a nejpoužívanější zcela jistě patří:
- Krom léků vyzkoušejte klidně i bylinkové čaje, například lipový, mateřídouškový, zázvorový, z tymiánu, jitrocele, plicníku lékařského nebo podbělu (postup je jednoduchý – uvařte si vodu, nalijte do hrnku, přidejte bylinky, nechte vyluhovat, proceďte a konzumujte).
- Napařte se. Ať už vlezete do vany plné horké vody, horké sprchy, nebo si napaříte hlavu nad hrncem s horkou vodou a budete páru inhalovat (hlavu přikryjte ručníkem, ať pára neutíká), mělo by to zafungovat – uvolní se dýchací cesty a hlen půjde vykašlat lépe než předtím.
- Dle babských rad je při zahlenění skvělá cibulová šťáva (stačí cibuli pocukrovat a počkat, až se z ní uvolní šťáva, tu potom konzumujte po lžičkách).
- Vyhněte se kouření, neboť cigarety by mohl sliznici zbytečně dráždit.
- S cigaretovým kouřem souvisí i další doporučení – snažte se být na čerstvém vzduchu, nedýchat cigaretový kouř, být v prašném prostředí, čichat výpary z barev aj. Takovéto počínání by mohlo sliznici jen podráždit.
- Dbejte na pitný režim, který pomůže hlen rozředit. Nejlépe pijte neslazenou vlažnou neperlivou vodu.
- Jídlo můžete doplnit nějakou pikantní ingrediencí, jako je chilli, zázvor nebo křen.
- Mléko, mléčné výrobky a maso tvorbu zahlenění podporují. Proto se snažte těmto výrobkům vyhnout nebo je konzumovat v minimálním množství nebo je vyloučit úplně.
- Vlhčí vzduch v místnosti je velké plus, neboť suchý vzduch sliznici dráždí. Netopte příliš a místnost, kde pobýváte, větrejte.
- Někdo praktikuje i obklady ze sádla nebo másla a to přímo na krk a plíce. Stačí pomazat, přikrýt folii a nechat působit nejlépe přes noc, aby teplo působilo déle.
Obecně je vhodně, nejen při zahlenění, pravidelně posilovat imunitu, abyste se riziku zahlenění vyhnuli a nemuseli se potom trápit s pocitem „ucpaného krku“. Na posílení imunity je nejlepší mimo jiné i otužování a dostatek vitamínů.
Pokud se k zahlenění objeví navíc zvýšená tělesná teplota, pocity zvracení nebo závratě a bolesti hlavy, navštivte svého ošetřujícího lékaře. Ten vás vyšetří a případně naordinuje další léky nebo doporučí vhodnou léčbu. Pokud se zahlenění objevuje opakovaně, návštěva lékaře je rovněž vhodnou volbou – může vám pomoci k tomu, aby se zahlenění již v budoucnu neobjevovalo.
Nejčastější příčiny zahlenění
Jak už bylo zmíněno výše, nejčastější příčinou vzniku zahlenění jsou infekční choroby, především infekce horních nebo dolních dýchacích cest. Často se jedná o zánět hrtanu nebo nosních dutin. Kromě zahlenění je při infekci horních dýchacích cest častým projevem kašel a chrchlání. Při infekci dolních dýchacích cest se u pacienta často objeví zánět průdušek nebo zápal plic. Nepříjemný je celý stav především v noci a v ranních hodinách, kdy jsou projevy infekce nejsilnější.
Při nachlazení se tvoří hlen velmi snadno a vykašlat jde stěží. Příčinou je například rychlý přechod t teplého prostředí do chladného a naopak – z toho důvodu se projevuje nejčastěji právě na jaře na podzim.
Jako těhotná a tak nesmím užívat všechny přípravky. Když jsem byla nachlazená, kamarádka mi doporučila Hot drink od Dr. Weiss. Pomohl mi od zahlenění a má lahodnou chuť 🙂
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, před 2 měsíci jsem prodělala chřipku, brala jsem antibiotika, která mi zabrala až po 5 dnech.
Před 14dny jsem začla 2 dny kašlat, pak se mi spustila rýma, která
trvá, navíc mě začlo bolet ucho cítím se slabě a zahleněná.Děkuji Renča
Dobrý den.
Přes den vše v pořádku,ale jakmile večer zalehnu mám v krku pocit sucha a nutkání si odkašlat což se moc nedaří.
Prosím o radu co s tím.
Moc děkuji.