Umístění
První, co bychom si měli před pořízením akvária rozmyslet je místo, kde bude akvárium umístěné – tam, kde ho umístíme, by také mělo zůstat. Akvárium by nemělo stát na přímém slunci – nejen kvůli řasám, ale i teplotě akvária a zbarvení ryb.
Velikost
Obecně platí, že čím větší akvárium je, tím lépe se v něm udržují správné hodnoty vody. Pro začátečníky se nedoporučují tzv. Nano akvária – do 20 litrů. Nejlepší jsou pro začátek akvaristy akvária středních rozměrů od 50 litrů, ve kterém se jim hodnoty vody udržují lépe.
Tvar nádrže
Nikdy nechováme ryby v kulatých akváriích! Nejen, že jsou pro většinu ryb příliš malé, ale také díky odrážení vibrací nejen z okolí, ale i od samotného plaváni ryb. Důvodů lze najít samozřejmě více. Pokud opravdu potřebujete kulaté akvárium, jsou do jen vhodné akorát sladkovodní medůzky (ty se naopak nehodí do rohového akvária)
Nejideálnější je akvárium obdélníkového tvaru, kde by měla být šířka větší než výška. Vibrace se v nich neodráží tolik, jako v kulatých akváriích. U lepených akvárií můžeme kupovat jak set, tak i samostatné lepené akvárium, kde si sami dokoupíme vhodnou filtraci a osvětlení.
Pozadí
Jako pozadí je ideální zvolit černou barvu – či jinou tmavou. Nejen, že se budou ryby cítit lépe, ale také více vyniknou. Lze zvolit pozadí z igelitu, papíru, ale i 3D pozadí.
Před celým zakládáním akvária bychom si měli rozmyslet, zda chceme biotopní nebo společenskou nádrž a podle toho vše vybírat.
Dno a vybavení akvária
Dno akvária by mělo mít zrnitost 2-5 mm a nesmí být ostré. Barevně se doporučují převážně tmavší písky – černá či tmavě hnědá, na které vyniknou nejen rostliny, ale i ryby stejně tak, jako u pozadí akvária. Vrstva dna by měla mít alespoň 5cm, aby bylo možné vysázet rostlinky a aby stále nevyplavávaly.
Při zakládání akvária nesmíme zapomenout na rostliny (až na výjimky – například tlamovci – by měly být v dostatečném množství v každém akváriu). Je vhodné zvolit rostliny nejen dle biotopu, ale také podle náročnosti na osvětlení a výšku. Do pozadí se hodí spíše vyšší a husté rostliny zatím co do popředí maximálně 10cm vysoké. Také musíme zvolit nějaké středně vysoké do středu akvária, případně rostliny, které se umísťují na dekorace – například akvarijní kořen, které nabízí nejen zverimexy, ale také sami akvaristé. Čím více rostlin, tím se lépe udržují parametry vody.
Tím přicházíme k tomu, že další vybavení akvária by měl být přírodní kořen. Často se stává, že kořen obarví vodu, ale rybám to nijak neškodí, je to pro ně spíše vhodné. Některé ryby jej také potřebují k okusování a bez něho strádají (například velmi oblíbený Ancistrus). Kořen vybíráme podle velikosti akvária, tedy ne příliš malý, ale ani takový, aby se v akváriu mačkal.
Akvárium můžeme nadále ozdobit nějakými valounky nebo kameny, podle biotopu a toho, co se nám líbí. U všeho musíme pamatovat na to, že náš malý vodní svět má připomínat přírodu, aby se rybám opravdu dařilo!
K akváriu samozřejmě potřebujeme i filtraci. Nejideálnější je vnější filtr, který vybíráme podle litráže. Na internetu je veliká nabídka filtrací a mezi cenově dostupné patří například Aquaclear, Fluval či třeba Aquael.
V neposlední řadě potřebujeme osvětlení. Pro méně náročné rostliny stačí pár žárovek (nejlépe teplá bílá, která nepodporuje růst řas), ale pokud chceme nějaké náročnější rostliny a mechy, je již potřeba osvětlení lepší nejlépe zářivkové opět vybírané podle litrů nádrže. K světlům je vhodné mít i časový spínač, na kterém si nastavíme dvou hodinovou pauzu mezi svícením (například svítíme 4 hodiny, dvě hodiny je zhasnuto a pak opět svítíme 4 hodiny) – svítit musíme kvůli rostlinám, ale pauza zamezí růstu řas (nedokáží se na takovou pauzu adaptovat)
Poté, co máme v akváriu vše tak, jak se nám líbí, můžeme ho pomalu napouštět. Je vhodné také rostliny hnojit akvarijními hnojivy.
Zabíhání akvária
Osázené a napuštěné akvárium musíme před koupí ryb nechat zaběhnout. Minimální doba zabíhání by měla být 14 dní s každodenní částečnou výměnou vody (alespoň 20%). Za tu dobu se nám v akváriu objeví vše možné i nemožné. Co se objevuje nejčastěji je nálevník (mléčně zakalená voda) – není se čeho děsit, akvárium stačí na pár dní zatemnit, nechat zhasnuté a nálevník zmizí. Další jsou různé řasy, které povětšinou zmizí samy od sebe. Je vhodné akvárium zabíhat klidně i dva měsíce.
Po pár dnech založení akvária můžeme přidat první živočichy, ale nikoliv ryby. Nitrifikaci akvária mohou pomoci například vodní šneci (Neritina, Okružák, Piskořka či Ampulárie patří mezi nejznámější – Neritina se v akváriu nerozmnoží a živí se nežádoucí řasou, Piskořky jsou užitečné a později napomáhají čistit dno, Okružáci a Ampulárie jsou většinou nežádoucí, avšak pokud nepřekrmujete, nepřemnoží se. Pokud se ale budeme chtít šneků zbavit, pomůže nám plž Clea Helena).
Po době zabíhání je vhodné změřit v akváriu alespoň hladiny NO, aby se nám první ryby hned neudusily.
Ryby
Ryby do akvária volíme nejen podle biotopu, ale také podle snášenlivosti a minimální potřebné velikosti akvária (ty si vyhledáme v různých atlasech na internetu). Například taková Betta splendens (Bojovnice pestrá) je často umísťována do naprosto nevhodných „bettárek“, které mají přibližně 2 litry vody. Ano Betta sice žije v kalužích, ale ne v kalužích, které najdeme u nás po deští, nýbrž v kalužích v rýžových polích, které mají litrů opravdu hodně – pouze mají nízkou hladinu, takže Bettu umístíme minimálně do 20l akvária a to jen jednu. A například závojnatka čínská, která se často objevuje v malých a středních akváriích je také nevhodná, je to ryba, která sama pro sebe potřebuje alespoň 100l, přesto je to nevhodné, protože je to ryba hejnová a pro 5 kusů potřebuje nádrž o velikosti 500l – ryba je tedy vhodná do zahradních jezírek.
Pro začátečníky jsou vhodné převážně ryby Asie a případně živorodky, které jsou však taková akvarijní prasátka.
Starost o akvárium
Po založení, zaběhnutí a po dodání rybího osazenstva je potřeba se o akvárium nadále starat. Nejen, že musíme ryby krmit ideálně mraženým krmením (nedoporučují se nitěnky), které podporuje barvy a aktivitu rybek, ale také v něm není chemie a uměliny, ale také se musí aspoň 1x týdně odkalovat (vhodné je pořídit odkalovací zvon) a měnit při tom přibližně 20% vody. Podle potřeby se také zastřihují rostliny, které je pak možné nabídnou dalším začínajícím akvaristům.
Mějte na paměti, že v akváriu nikdy neměníme vodu celou! To by nám potom bylo celé zabíhání akvária a nitrifikace k ničemu. Pro ryby je to také nevhodné – odolnější sice přežijí, ale nebudou žít tak kvalitní a dlouhý život, jako by žily ve správně založeném a udržovaném akváriu.
Zdravím
Pěkný článek, díky za něj. Ale postupoval bych malinko jinak.
Dno může být zrnitosti klidně 1 – 2 mm v tom nejlépe koření rosliny. Důležité je, aby dno neobsahovalo vápenaté příměsi a nebylo ostré (drtě bývají nevhodné).
Doba osvitu je silně závislá na intenzitě osvětlení. V začátcích bych doporučil nesvítit déle než 6 hodin. Po měsíci bych začal prodlužovat svícení na zhruba 10 a sledoval co se bude dít. Zpravidla nejsou potřeba žádné přestávky ve svícení.
Kameny by rovněž neměly obsahovat vápník.
Rostliny v pěstírnách bývají zpravidla pěstovány na sucho (emerzně), takže zpravidla musí postupně přelistit na submerzní listy. Proto se může začátečníkovy zdát, že jdou do kopru. A začne šílet a lít tam tuny hnojiva. Ale chce to hlavně čas než se rostliny chytnou. Až podle případného nedostatku nějakého konkrétního prvku má smysl začít hnojit. Je dobré si uvědomit, že velkou část hnojení obstarává krmení a výměny vody.
Neritinu bych do čerstvé nádrže opravdu nedoporučil. Živí se seškrabováním povlaků řas. Takže v čerstvé nádrži by neměla co žrát.
Při výběru ryb mějte nepaměti všechny jejich nároky (pH, tvrdost vody, čistotnost, citlivost na NO3, způsob života, teplota, požadavky na stravu, prostorové nároky). Opravdu nestačí, že se vám ryby nesežerou. Méně je více. Nepřehánějte to s počtem druhů! Hejnové ryby držte v hejnu, nikoli samostatně.
Pěkné odpoledne přeji. Děkuji za článek i za komentář od Honzy výše. Akvárium nemáme, ale děláme zahradní jezírko a právě do něj bysme chtěli nějaké vhodné ryby. Koukal jsem na „bojovnici pestrou“ jak radíte do jezírek, ale přiznám se že se mi zase tolik nelíbí…Přeci jen, máme takové to moderní jezírko, koukněte například tady https://www.zahradnijezirka.net/ něco takového máme i my…doporučili byste do takového jezírka nějaký konkrétní druh ryby který by tam dobře zapadal? Děkuji mockrát
My jsme akvárko zakládali nedávno. Máme tedy velmi malé. Protože jsme ho pořizovali jenom kvůli dětem, že se na ně rády chodí koukat a krmit je. Jinak, že bychom akvárko chtěli z vlastní vůle to opravdu ne. Spíš jsme si nedávno udělali kompost abychom mohli hnojit pak květiny a stromě na zahradě.
Dobrý den, asi takhle. Univerzální návod neexistuje, vždycky je to o tom, co tam chcete mít za ryby. Ale chválím tu snahu o tom, že chcete vzdělávat. Akvárium je i fajn v tom, že kde ho mají, tak většinou nepotřebují zvlhčovače vzduchu. Prostě je to voda v prostoru, která ten vzduch přirozeně zvlhčuje. A navíc to fakt pěkně vypadá – když se to teda dělá dobře.