Neustále po bytě nacházíte vypadané vlasy nebo vám při mytí vlasů mnoho z nich zůstává v rukou? Nepropadejte panice. Vždy existuje vhodné řešení nebo prevence, které padání vlasů mohou zredukovat, nebo zcela zastavit.
Vypadávání vlasů, lékařsky alopecie, trápí téměř polovinu populace. Nejčastěji však muže. Zdravému člověku vypadne denně okolo 100 vlasů a mytím se toto číslo navyšuje. Zpravidla jde o výměnu vlasu starého za nový. Pokud vlasů vypadává větší množství, je lepší zakročit.
Jestliže vám řídnou nebo slábnou vlasy, nevěště hlavu. Zaměřte se na příčinu a situaci jistě půjde zmírnit, nebo vyřešit dlouhodobě. Pokud budete problém s padáním vlasů řešit včas a zakročíte, padání vlasů se může zastavit a po několika měsících začnou růst vlasy nové. Mužům zpravidla dělají problém při padání vlasů především kouty a lysiny.
Často se stává, že o svůj organismus dostatečně nepečujeme a mylně kupujeme drahé šampony a přípravky, které by rádoby měly padání vlasů zabránit. Přitom někdy stačí jednoduchá doporučení a rady, které nic nestojí.
Příčiny padání vlasů
Nejčastější příčinou padání vlasů jsou hormonální změny. Spouštěčem padání vlasů u žen může být často otěhotnění, období puberty, období po porodu (výrazné prořídnutí vlasů po porodu registruje téměř polovina žen), nebo menopauza. Dalšími spouštěči mohou být zdravotní problémy, genetika, špatné vlivy okolního životního prostředí, změna ročního období, nezdravá strava (je potřeba dostatek vitaminů, dodržovat vyváženou stravu, pít hodně vody, zbavit se kofeinu…), psychické potíže, stres, nedostatek spánku, stárnutí či různé nemoci. Příčiny jsou však velice individuální ať už s ohledem na pohlaví, věk nebo zdravotní stav jedince. Příčinou padání vlasů může být i časté nošení pokrývek hlavy (klobouky, čepice, kšiltovky) nebo časté nošení culíků, kdy jsou vlasy stažené gumičkou a tím se více ničí.
Čím padání vlasů zastavit
Zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, minerály a vitamin B a C. Vyhněte se drsným a nesmyslným dietám. Snažte se vyhnout spouštěčům stresu.
Pokud vám nic z výše uvedených rad a doporučení nepomůže, zajděte si na dermatologii, kde vás dermatolog, který se zabývá problémy s kůží, vlasy a nehty, vyšetří a doporučí další účinný postup. Na vyžádání vám může udělat i krevní testy nebo doporučit přípravky, které padání vlasů zredukují, nebo zcela zastaví. Všeobecně jsou vlasy žen více namáhány kvůli barvení, permanentnímu narovnání, ondulace (umělé zvlnění vlasů), žehlení, kulmování, časté mytí, používání přespříliš vlasové kosmetiky atd.
Jak o vlasy pečovat, aby se nemastily
Stejně tak, jako pečujete o celé tělo, i vlasy si zaslouží náležitou péči. Myjte je alespoň dvakrát týdně. Čím častěji je budete mýt, tím častěji se vám budou mastit. Stav vlasů a častost jejich maštění nezávisí jen na četnosti mytí vlasů, ale i na prostředí, ve kterém se přes den pohybujete – pokud pracujete jako kuchař a denně jste ve styku s friťákem nebo pánvičkou prskající tuk, samozřejmě se vám vlasy budou mastit více, než člověku sedícímu v kanceláři. Podle toho, jak vysokou fyzickou aktivitu vykonáváte a v jakém prostředí se pohybujete, o své vlasy pečujte. Vlasy se dělí do několika skupin a je dobré vědět, do které patříte, abyste vlasům dopřáli odpovídající péči – existují vlasy suché, mastící se, jemné, barvené, zesvětlované nebo třeba zplihlé. Někdy je příčinou mastnoty vlasů i dědičnost nebo zdravotní stav. Stejně tak se vlasy častěji mastí sportovcům, kteří se v důsledku vysoké fyzické aktivity potí. Před mytím si vlasy pročešte, vlasy důkladně namočte, aplikujte šampon a myjte. Množství šamponu závisí na četnosti mytí vlasů; pokud si vlasy myjete každý den nebo obden, postačí troška šamponu a naopak pokud si vlasy myjete například dvakrát týdně, množství šamponu bude potřeba značnější. Šampon ve vlasech pečlivě promněte, aby se dostal ke všem vlasům. Nanášejte šampon od konečků vlasů směrem k pokožce (to neplatí například u šamponu proti lupům, který se musí nanášet naopak od pokožky ke konečkům).
Ilustrační video: rozhovor s trichologem
Při mytí se snažte nepoužívat nehty, jelikož tím podněcujete žlázky k většímu maštění vlasů. Snažte se dělat jemné krouživé pohyby, nebo rovné pohyby po celé délce vlasů. Na smytí používejte vlažnou vodu; teplá až horká voda podporuje maštění, naopak studená voda šampon z vlasů důkladně nesmyje. Pokud šampon pečlivě nesmyjete, mohou se vám vlasy začít brzy mastit. Vlasy po umytí vysušte ručníkem nebo osuškou. Ideálně je nechte vysušit přirozeně. Pokud však nemáte čas a bez fénu se neobejdete, použijte na ošetření vlasů speciální péči pro ochranu vlasů. Všeobecně je lepší vyhnout se různým kondicionérům a maskám, které dělají vlasy kluzčími. Ideální je používat třeba jen bezoplachové tužidlo. Dalším doporučením je nechodit spát s mokrými vlasy – tím se lámou konečky a mohou vás postihnout problémy s krční páteří nebo bolesti hlavy.