Osypalo se vaše dítě po prvních školních dnech drobnými puchýřky? Možná půjde o virové onemocnění molusky. Malé svědivé boláky postihují především děti, ale nevyhýbají se ani dospělým. Onemocnění není závažné, dovede však pěkně potrápit a je hlavně vysoce nakažlivé.
Spolehlivou diagnostiku provede jen lékař
Molusky mohou vypadat všelijak. Jde o drobné puchýřky tělové, světle růžové nebo nažloutlé barvy ve velikosti od 1 do 6 mm. Typický je pro ně malý důlek uprostřed. Molusky se objevují všude po těle, nejčastěji však na obličeji, břiše, pažích, v tříslech a na genitáliích. Někdy vyraší ve shlucích, jindy se vyskytnou pouze jednotlivě. Pokud moluska zmáčknete, vyteče z něj bělavá tekutina obsahující virus. Právě kvůli ní se molusky tak snadno šíří. Abyste však měli jistotu, že se jedná o molusky a ne o jiné onemocnění, obraťte se na lékaře, který v případě pochybností odebere vzorek puchýřku.
Na léčbu pomáhají bylinky i laser
Ačkoli se s molusky někdy dokáže vypořádat imunitní systém sám, vzhledem k vysoké nakažlivosti a také snadnému rozšíření na další místa po těle se vždy doporučuje zahájit léčbu. Molusky totiž nepříjemně svědí, čímž nutí ke škrábání. Při něm se však na prsty uvolňuje tekutina s virem. Ta se pak jednoduše dostane na všechna místa, kterých se nemocný dotkne, včetně vlastní kůže. Nejrychlejší a častou metodou léčby molusek je chirurgické odstranění laserem, seškrábáním lžičkou nebo zmrazením tekutým dusíkem. Využívají se také virostatické přípravky. V rané fázi lze sáhnout i do přírodní lékárničky pro propolis, tinkturu z česneku nebo tea tree olej.
Riziko nákazy snižuje důsledná hygiena a dobrá imunita
K přenosu molusek dochází přímým kontaktem s nemocným nebo používáním stejných předmětů. Nemoc se proto často šíří v dětských kolektivech. Nakazit se můžete také v bazénu nebo sauně či při pohlavním styku. Prevencí je tedy dostatečná hygiena a minimalizace kontaktu s potenciálně kontaminovanými povrchy – umývání sdílených hraček, používání vlastního ručníku apod. Moluskům se lépe daří u osob se sníženou imunitou, a tak se před nimi dá chránit také posilováním imunity vitamíny z ovoce, doplňků stravy nebo pravidelnou pohybovou aktivitou.